Wszystko, co uda mi się napisać...

103. Cytaty, które robią ze mnie melancholijną miazgę

Często zdarza mi się wrzucić na fb jakiś mądry cytat, coś, co akurat w danym momencie mnie poruszyło, albo znakomicie pasuje do pewnej sytuacji. Postanowiłam zebrać dzisiaj kilka mądrych myśli, które towarzyszą mi w życiu i do których często wracam. Zaczynamy?

1. I stał się kolejny wieczór dnia siódmego. I był to dzień odpoczynku jedynie z nazwy, gdyż stwarzanie człowieka odbywało się z największym mozołem. Tym większym, że nikt nigdy nie umiał powiedzieć, czy to jest dobre.

Cytat z ,,Poczwarki" Terakowskiej. Genialny i ponadczasowy tekst, genialna i ponadczasowa książka. No bo kto może przewidzieć, czy idealna z założenia rzecz, stworzona do czynienia dobra, z własnej woli będzie chciała taką pozostać?

2. Jest w sercu miejsce, które nigdy się nie zapełni. Taki punkt. Coraz bardziej to rozumiemy.Jest w sercu miejsce, które nigdy się nie zapełni, a my będziemy w tym miejscu czekać i czekać.

Z tym cytatem mam dziwne wspomnienia...Kilka lat temu oglądałam jakiś film, zaraz zobaczę w necie jego tytuł (edit: ,,Piękne istoty", cytat z tekstów Ch. Bukowskiego), a więc gdy tylko usłyszałam to zdanie, szybko je sobie zanotowałam. Sama nie wiem, czy to miało jakieś większe znaczenie, być może. Czasami bywa tak, że jakieś słowa dotykają nas, choć nie odnoszą się do naszego stanu emocjonalnego. Tak było z tym cytatem i cóż...robi wrażenie, skoro został na mojej liście (bo mam listę ulubionych cytatów, serio!!).

3. Dob­ro i zło na­leży pa­miętać wie­cznie. Dob­ro, po­nieważ wspom­nienie, że kiedyś nam je wyświad­czo­no, uszlachet­nia nas. Zło, po­nieważ od chwi­li, w której je nam wyrządzo­no, spoczy­wa na nas obo­wiązek odpłace­nia za nie dobrem. 

Po prostu tak powinno być. Nie możemy chować w sobie żalu, nie możemy czekać na zemstę, bo się wykończymy, najbardziej dosadnie mówiąc. Kiedyś myślałam inaczej, ale wierzcie mi, życie jest zbyt krótkie na planowanie zemsty, na robienie złych rzeczy. Po co? Co to zmieni? Idź dalej i rób wszystko w taki sposób, byś mógł/mogła później spojrzeć w lustro.

4. Czasem zbyt mocno wierzymy, że ludzie są inni, że ktoś wróci, zrozumie czy przeprosi. To nie życie nas przeraża, ale czekanie na coś, co może nigdy nie przyjść...

I tym razem mogę powiedzieć, że cytat jest prawdą. Absolutną, niewymowną prawdą-wiem to z autopsji. Gdy czekasz na coś, co tak naprawdę może nigdy nie przyjść, zamartwiasz się, nakręcasz i liczysz, że Twoje życie zmieni się na lepsze. Musisz zrozumieć, że to nie życie może się zmienić-to Ty musisz przestawić myślenie i zmienić wszystko, co się da. Tylko Ty masz możliwości, znajdź siłę. Wtedy zrozumiesz, że Twoje życie jest pełne, bez czekania na coś, co wcale nie jest Ci potrzebne. PS wiecie co sobie teraz pomyślałam? Mówię jak Chodakowska, albo jakiś kołcz :D ,,-Znajdź siłę, dasz radę..." :D Wybaczcie.

5. Nie osądzajcie się nawzajem. Każdy ma coś na sumieniu. Pilnujcie tylko swoich spraw i nie wtykajcie nosa w cudze, no chyba że zostaliście zaproszeni. A kiedy to się stanie, pomagajcie zamiast osądzać.

Nie mogło zabraknąć cytatu z mojego ukochanego ,,Promyczka". W tych czasach ludzie nadmiernie interesują się wszystkim tym, co robią inni. Życie innych jest ciekawsze, zabawniejsze jest to, gdy coś im się nie udaje, a gdy się udaje, to na bank jakiś fart, bo...bo nam się nie udało. Kurczę, nie potrafię tego zrozumieć. Tej zawiści, która nie prowadzi do niczego dobrego. Dajmy sobie na luz, nie oceniajmy innych, bo nikt nie jest kryształowy. Nie śmiejmy się z ludzkich słabości, bo każdy jakieś ma, nie śmiejmy się, że komuś coś się nie udaje, bo przecież tak w życiu bywa, nie zawsze jest różowo. Nie ścigajmy się, nie róbmy czegoś na pokaz. Po co? Bądź szczęśliwy dla siebie, nie dla wyimaginowanego obserwatora. Szkoda czasu.

Jak widzicie, wiele cytatów pochodzi z książek. Tak po prostu mam, że gdy czytam, znajduję jakąś perełkę wartą zapamiętania. Mam ich wiele, ale wybrałam te, które mogą w jakiś sposób natchnąć do głębszych przemyśleń. I jeszcze coś z przeczytanej niedawno ,,Kiedy pada deszcz"
L. de Jong:

Żyjesz, ponieważ pozwoliłaś mi się kochać. Sama podjęłaś decyzję, by dalej oddychać... Ja jedynie pomogłem ci znaleźć siłę, by nabrać powietrza.

Pozwólmy się kochać, znajdźmy ludzi, którzy wyciągną nas z otchłani i sprowokują do szczęścia. Sprowokują i przypomną o tym, że fajnie jest czuć i przeżywać emocje.